​Ведмідь-гора в Криму: історія, пам

Гора Аю-даг, вона ж - Ведмідь або Ведмежа, розташувалася на півдні Криму між Великою Алуштою і Великою Ялтою, і між двох бухт - Гурзуфської і Партенітської. Гігантська скеля, яку багато вчених вважають, що не розкрилися вулканом, є одним з найбільш колоритних місць всього Південнобережжя півострова.

Ведмідь-гора

З вершини гори Ведмідь відкриваються чудові панорами на всю околицю частина Криму, Гурзуф і Партеніт. «Голову звіра» утворює далеко пішов у воду мис, навколо скелястого узбережжя якого розташовані відокремлені дикі пляжі, дуже цінуються місцевими жителями.

Вы можете купить Pre-Workout Black Spider 25 210 г по самой выгодной стоимости на сегодняшний день.

Історія походження Ведмежої гори

Аю-Даг є унікальним історико-археологічною пам'яткою під відкритим небом. Назва його в Криму прийнято переводити як «Гора у вигляді ведмедя», проте дослідники вважають, що це - всього лише перекручена версія древнього «Айя» - «Свята». Ця теорія підтверджується тим, що з незапам'ятних часів і аж до 15 століття на величезній скелі селилися представники всіх народів, що приходили на півострів.

Першим зафіксованим назвою району був Кріуметопон, Баранячий Лоб. Під цим ім'ям гора Ведмідь з'являється в античних текстах і картах території нинішнього Криму. Примітно, що історично це місце використовувалося виключно для поселення, а ростити врожаї і випасати худобу жителям доводилося в найближчих долинах. Археологами в цих місцях знайдені кремнієві знаряддя праці, рештки святилищ, ранньохристиянські могильники, а в середні віки Аю-Даг був неофіційним місцевим центром християнства. Тут були споруджені кілька поселень і численні церкви. Біля підніжжя перебувала найбільша в Криму базиліка, вік якої становив більше 10 століть. Зруйнована вона була лише в 18 столітті. До кінця 15 століття на скелі розташовувався діючий монастир апостолів Петра і Павла, а в бухті Панаїр існував цілий монастирський комплекс.

Мала гора і ще одна назва: Бююк-Кастель, Велика Фортеця. Створений самою природою форпост оцінили ще стародавні таври, сліди укріплень яких до сих пір збереглися на самій вершині Ведмедя. Руїни більш пізніх стін фрагментарно зустрічаються практично на всій придатною для будівництва частини скелі.

Причиною відходу людей з цих місць називають землетрус 15-го століття, в результаті якого вичерпалися ключі з питною водою. Доставляти воду наверх по крутих схилах виявилося занадто важко, і жителі швидко покинули Аю-Даг.

цікаві пам'ятки

Починаючи з 4 століття до нашої ери і протягом 5 або 6 століть регіоном володіли стародавні таври. Про їх присутність свідчать найдавніші фрагменти кам'яної кладки, за припущеннями вчених призначеної для вирівнювання нестійкого шару грунту на скельній основі. У середні століття цією територією володіли генуезці. Сліди їхньої присутності в Криму можна побачити і сьогодні, відвідавши східний схил гори Ведмідь, де на галявині Святого Костянтина знаходяться фрагменти справжнього міста, оточеного трьома фортечними стінами, які фігурують на багатьох фото з екскурсійних звітів. Всього на території гірського масиву археологами виявлено 39 комплексів, з яких 4 атрібутіруются як об'єкти античного періоду, 26 відносяться до доби Середньовіччя, і 3 - до 17-18 століть. Ще шість пам'яток не класифіковані досі. Таким чином, більшість збережених комплексів на Аю-Дазі датуються періодом середньовіччя і умовно поділяються на групи до десятого століття і більш пізні об'єкти аж до 18 в.

До числа найбільш відомих в самому Криму і часто зустрічаються на фото екскурсійних об'єктів Ведмежої гори відносяться чотири лінії стін, сім поселень, а також ділянку на самій вершині, де знаходиться кільцеподібне зміцнення і п'ять окремо розташованих об'єктів, про призначення яких учені сперечаються досі.

Як дістатися

На сьогоднішній день Аю-Даг має статус ботанічного заказника і вхід на його територію контролюється державою. Шлях до вершини гори в середньому займає до півтора годин. Рекомендується заздалегідь забезпечити себе запасом питної води на час підйому. Дістатися сюди можна з Алушти, з Ялти (від автостанції), з Севастополя (від місцевого автовокзалу), або з Сімферополя (від станції Курортна). Далі, автобусними рейсами по Південнобережній трасі Криму доїхати до поворотів на Гурзуф або Партеніт, де гора Ведмідь виявляється ближче всього до транспортних магістралей, і звідси почати пішу подорож.